MUAY THAİ SPORUNA YENİ BAŞLAYANLARIN KAÇINMASI GEREKEN 4 HATA

Muay Thai HATALARI

Muay Thai için yeni iseniz, aynı zamanda öğrenecek çok şeyiniz var gibi gelebilir temel olarak; saldırı, savunma, zamanlama, mücadele stratejisi, ekipman, spor etiği ve tekniklerinizin sürekli iyileştirilmesi bunlardan sadece bazılarıdır.

Bunun ötesinde, sürekli formunuzu iyileştirmek diye bir gerçek daha vardır. Spora iyi bir form ve güçle girseniz bile, dövüşe özgü formunuzun gerekli seviyede olmaması mümkündür. Bunu yapmanın kısa bir yolu yoktur, fakat sıkı bir çalışma, bağlılık ve vazgeçmemek arzusu, herhangi bir dövüş sanatları uygulayıcısının sahip olması gereken tüm önemli niteliklerdir.

Tüm sporlarda olduğu gibi, Muay Thai’yi öğrenmek de: sabır, özveri ve detayları bilmekten geçiyor. Bu yazıda, Muay Thai’ye yeni başlayanlar için kaçınılması gereken 4 Muay Thai hatasından bahsedeceğim. Bu bilgiler ışığında “acemi” olarak etiketlenmemeniz için yazıyı okumaya devam edin.

1) Teknik yerine güce odaklanmak

İnanılmaz nakavtları gösteren binlerce YouTube videoları sayesinde, çoğu yeni başlayan sporcu muazzam bir güç üretmeye ve tekme atmaya odaklanmaları gerektiğini varsayıyorlar, ancak bu spora yeni başlayanlar için yaygın bir yanlış anlama ve yaklaşımdır.

Doğru tekniği öğrenmek için zaman ve çaba harcamak size daha fazla güç kazandıracaktır. Doğru teknik, etkili vuruş ve tekme için gereken hız ve gücü daha az kaba kuvvet kullanarak elde etmeniz anlamına gelmektedir. Ayrıca, hareketleriniz daha pürüzsüz ve temiz olacağından, kombinasyonları daha hızlı ve doğru bir şekilde bir araya getirebileceğiniz anlamına gelir.

İlk günlerinizde uygun tekniği öğrenmek için gereken zamanı harcamak, tekniği öğrenmeyi göz ardı edip, kaba kuvvete odaklandığınızda edindiğiniz bu alışkanlıktan vazgeçmek için daha uzun bir zaman harcamak zorunda kalacağınız anlamına gelir.

2) Gardınızı Yukarıda tutmamak(Eğitim ve Sparring’de)

Bu kısım önemlidir; etkili savunmayı erken öğrenmezseniz, darbeyi nasıl doğru bir şekilde karşılayacağınızı öğrenmek için çok zaman harcayacaksınızdır ve kimse bunu istemez!

Gardını yukarıda tutmak bir savunmadır ve çoğu zaman eğitmeninizi ellerinizi yukarıda tutmanız için çığlık atarken bulabilirsiniz, ancak bunu güvenliğiniz ve korunmanız için yaptığını unutmayın. Bir savunma olarak iyi bir çeneye güvenmek etkili veya uzun vadeli bir strateji değildir, çünkü en granit çene bile iyi zamanlanmış ve güçlü bir tekme için yeterli değildir.

Dövüş sporlarının anahtarı vurmak ve karşılığında vurulmamaktır. Gardınızı yukarıda tutmayı erken öğrenmeniz, Muay Thai yolculuğunuzun daha en başında sizi güvenli ve iyi korunan, ritmini, zamanlamasını ve mesafesini (ileri düzey savunma biçimidir) bulmuş bir sporcu yapacaktır.

3) Sparring’de fazla yüklenmek

Muay Thai yaparken bir çeşit disiplin vardır, rakibine saygı gösterirsin, Sparring yaparken de durum farklı değildir. Sparring yaparken daha büyük eldivenler giymenizin mantığı; rakibinize çok fazla zarar vermeden, ne kadar geliştiğinizi keşfetmek ve pratik yapmaktır. Bu bir kavga değildir, bir savaş değildir, saldırılarınızın, savunmanızın, hareketlerinizin, zamanlamanızın ve hızınızın tüm unsurlarını düşünmeniz gereken bir gerçeklik eğitimidir

Sparringde muhtemelen takım arkadaşlarınızdan biriyle eşleşeceksiniz, bu nedenle tek amacınız kendi gelişiminize odaklanmak ve rakibinize zarar vermemek olmalıdır. Saygı gösterin, haysiyetle hareket edin ve her bir sparring roundını; gerçeğe yakın bir dövüş ortamında öğrenmek ve pratik yapmak için fırsat olarak kullanın. Sparring’de, öğrenmeye odaklanın, kazanmaya değil; bu felsefe göz önünde bulundurulduğunda, katıldığınız her bir sparring sizi fazlasıyla geliştirecektir.

4) Koşu veya İp atlamak hata olarak görülmemeli

Makalenin önceki bölümlerinde, formunuzu geliştirmenin Muay Thai gelişiminizin bir parçası olduğunu belirtmiştik, bu, dövüş becerinizin eksik olduğu ilk günler için doğrudur. İyi haber şu ki, bunu değiştirmek için çok basit bir yol var – sadece yaptığınız işe adanmanızı gerektiriyor. Koşu ve ip atlamak tüm dövüşçüler için kesinlikle hayati önem taşımaktadır. Hemen hemen tüm dövüş sporcularının fitness eğitiminin temel bir parçasını oluşturmalarının bir nedeni vardır.

Koşu; dayanıklılık egzersizlerinin başında gelir ve Muay Thai de ilerleme konusunda ciddi iseniz, en az haftada 3 kere,30 dakikalık egzersizler yapmalısınız. İlk başta zor olsa bile, her hafta daha iyi olacak ve zihniniz süreçte daha çabuk kendini toparlar hale gelecektir.

İp Atlama bir başka temel egzersizdir – sadece formda kalmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ayaklarınızı serbestçe hareket ettirmenizi, ayaklarınızın üzerinde hafif olmanızı sağlar. Güçlenmenize ve baldır kaslarınızın gelişmesine yardımcı olmasının yanı sıra Aşil tendonunuzun da güçlenmesi için mükemmel bir yol sağlar; Aşil tendonu egzersiz yapılmadığında kasılmalar yaşatan bir tendondur. Fitness çalışmalarınızın geri kalanı, antrenörünüzle birlikte Muay Thai eğitim seansları aracılığıyla spor salonunda yapılacaktır.  İletişim  Instagram

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on vk
VK

Blog Yazılarımız