BRANŞLAR

Vücut Geliştirme Nedir ?

Vücut Geliştirme (Body Building)

Adından da anlaşılacağı gibi vücudun yapılan egzersizler ile gelişmesi anlamına gelmektedir. Vücutta bulunan bölgelerin farklı programlara ayrılarak yada tek bir programla geliştirilmek istemesi, bu spor branşının en temel özelliğidir. Bedenimizin üst kısmında yer alan kaslar sırası ile, göğüs, omuz, sırt, bel ve boyun kaslarıdır. Alt bedende ise bacak kasları yer almakta ve bacak kasları kendi içerisinde bölgelere ayrılmaktadır. Bu kaslar ön bacak kasları, arka bacak kasları, baldır kasları gibi bölümlere ayrılarak sınıflandırılmaktadır.

Kas gruplarının ve bölgelerinin birbirinden ayırt edilerek programlara dökülmesi, bu spor branşında gelişimin artırabilmesi için olmazsa olmaz kriterdir. Göğüs grubu ile kol grubunun birlikte çalışılması, omuz ve bacak gruplarının beraber çalışılması, bu anlatım biçimimize verilebilecek en iyi örneklerdir. Ülkemiz spor salonlarında genelde parça programlar kullanılmaktadır. Parçalara ayrılarak düzenlenen programlar da asıl amaç gelişime bölgesel odaklanmaktır. Zaman sıkıntısı yaşamayan insanlar için en ideal teknikleri içerisinde bulunduran bölgesel programlar da gelişim daha verimli gerçekleşir. Tüm vücut programları bölgesel programlara oranla daha zordur ve bölgesel programlar kadar verimli olmayabilir. Tüm vücut programlarını genellikle spora ayıracak zaman bulamayanlar uygularlar. Tüm vücut programlarının adından da anlaşılacağı gibi, tüm vücut kasları tek antrenmanda çalışmaktadır. Vücut geliştirme nedir öğrendiğimize göre faydalarına geçebiliriz.

VÜCUT GELİŞTİRMENİN FAYDALARI NELERDİR?

Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz vücut geliştirmenin en önemli faydaları aşağıdaki gibidir.

  1. Metabolizma’ya olan olumlu artıları göz ardı edilmemelidir.
  2. Kasların büyüyüp gelişmesi, güçlenmesi ve dinamik yapısının artırılmasına direkt etki eder.
  3. İskelet yapıyı güçlendirir, gelişen kaslar nedeniyle omurgaya binen baskının azalmasına neden olur.
  4. Psikolojik faydaları vardır.İnsanların kendisini mutlu hissetmesini sağlamaktadır.
  5. Kalp kasını güçlendirir.
  6. Kardiyovasküler sistemin gelişmesini sağlar.
  7. Bel fıtığı, boyun fıtığı, skolyoz, kifoz, servikal aks düzleşmesi gibi eklem sorunları yaşamanızın önünde en büyük engeldir.

Sağlıklı ve zinde bir yaşam sürdürebilmek için en iyi alternatiflerden bir tanesi olan vücut geliştirmenin yaşam süresince yapıldığı zaman ömrü uzatmaktadır. Detaylı bilgi ve sorularınız için iletişime geçebilirsiniz. Dağhan Sağlam / Sağlam Team  İletişim  Instagram